To gutter vokste opp sammen som gode kamerater, de var sammen om tykt og tynt i oppveksten. Gikk på skole sammen, var på fisketurer, sparket foftball og hadde en barndom fri fra de store bekymringer.
I ungdomsårene gled de fra hverandre.
Den ene reiste ut for å studere, han gjorde det bra, fullførte jusstudier og ble etterhvert både advokat og dommer. Kameratene mistet etterhvert all kontakt og visste ikke noe om hverandre.
Den andre unge mannen slet med skole og hadde vanskelig for å holde på en jobb, han havnet i det vi kaller for dårlig selskap.
Han ble rusmisbruker og kriminell.
En dag møtes disse to barndomsvennene i rettsalen, den ene anklaget for et lovbrudd og den andre som dommer.
Dommeren kjenner straks igjen vennen sin og følelsene strømmer på. Men som dommer feller han en dom over en forbrytelse som var begått og ilegger ham en bot - det er rettferdighet.
Men så reiser han seg og går ned til den domfelte og skriver ut en sjekk på beløpet boten lød på, noe vennen ikke hadde hatt økonomi til å betale på lange tider - det er kjærlighet.
Bibelen lærer oss at alle mennesker er syndere og har mistet kontakten med Gud, men han betalte prisen for oss. Fordi han elsket menneskene så høyt, gav han sin sønn den enbårne, for at hver den som tror på ham ikke skal gå fortapt, men ha evig liv. Gud er rettferdig, og ser ikke gjennom fingrene med synd, men tilgir og gjenoppretter mennesker som sier ja til Jesus.